Mevsimlik çiçekler,yetiştirilmesi ve bakımı

MEVSİMLİKLER

1.Calendula officinalis (portakal nergisi )

Familyası: Compositae portakal nergisi 1

Anavatanı: Doğal olarak Akdeniz.

**Calendula cinsi birkaç türü Kanarya Adaları’nda yetişmekte olan 18 türe sahiptir. Bunların arasında süs bitkisi olarak sadece Calendula officinalis önem kazanmaktadır.

Çiçek Rengi: Asıl rengi sarıdır. Sarının değişik tonlarında yalan kat ya da katmerli formları vardır. Bunun yanında krem, pembe, turuncu, limon sarısı, koyu turuncu renkte formları da vardır.

Boy: Bitki 20-40 cm boyundadır.

Çiçeklenme Dönemi: Kasım-mayıs ayları arasında çiçeklidir.

Toprağı: Portakal nergisi toprak hususunda istekli değildir. Her toprakta mükemmel yetişir. Güneşli yerleri ister.

Üretimi: Tohumla üretilirler. Tohumlar ağustos-eylül aylarında 1/2 cm derinliğe ekilir ve üzeri hafifçe kapatılır; 10-14 günde çimlenme gerçekleşir. Fideler ekimden 4 hafta sonra şaşırtılırlar. Tohumdan çimlenmeye kadar geçen süre 8-10 hafta dolayındadır. Dökülen tohumlar ertesi yıl çimlenip büyür. Daha sonra 15-20 cm aralıkla seyreltme yapılmalıdır.

Dikim zamanı: Ekim ayında dikilir.

Dikim Aralık ve Mesafesi: Dikim sırasında bitkilere verilecek aralık ve mesafe çeşidin boylanma durumuna göre farklı olup 20-30 cm arasında değişir.

Bakımı: Bakımı kolay bir bitkidir: Güneşli ortamları severler. Kumlu, killi ve iyi drene edilmiş topraklardan hoşlanır. Toprak pH‘sı 6-7, yani nötr olmalıdır. Büyüme dönemi içinde ayda bir kez gübreleme yeterlidir.

Kullanımı: Uzun süre dayanan gösterişli çiçekleri, canlı yeşil yaprakları ile çiçek parterlerinde saf halde kullanıma uygun kışlık çiçeklerdir

2.      Limonium sinuata(statis)

statisKuru çiçek aranjmanları için mükemmeldir. Uzun saplı zarif çiçekleri yıllarca bozulmadan durur. Bahçedeki manzarası da hoştur. Hemen her rengi vardır. Çiçekleri iyice açınca kesilip demetler halinde bağlanır. Gölgede  ters asılarak kurutulur.

Haziran ayından ilk soğuklara kadar dalları kesildikçe yenilerini vererek açar. Ömürlü cinsleri de vardır. Hatta yıllık olan bu cinsi bazen bir kaç yıl yaşayabilir.

Tohumları nisanda kumlu ve gübreli toprağa serpilir. Çıkan fideler dikkatle sökülüp 30 cm. arayla şaşırtılır. Boyu 40cm-1m arasında değişir. Bol güneş ve suyu sever.

 

3.    YILDIZ ÇİÇEĞİ (DAHLİA)


FAMİLYASI:ASTERACEAEyıldız çiçeği

Yıldız çiçeği, Asteraceae familyasından Dahlia cinsini oluşturan yaz ve sonbahar mevsiminde çiçek açan, gövdesi çalı, kökleri yumru şeklinde bitki cinsi. Anavatanı Meksika olup bu ülkenin ulusal çiçeği olarak kabul edilmektedir.

İspanyollar tarafından ilk olarak Meksika dağlarında bulunmuştur. 1872 senesinde bir kutu yıldız çiçeği Meksika’dan Hollanda’ya gönderilmiştir. Sadece tek bir bitki bu yolculukta canlı kalabildi.

Yıldız çiçekleri bazı kelebek (Lepidoptera) türlerinin larvaları tarafından besin olarak tüketilmektedir.
Yıldız çiçeğinin bilimsel adı Dahlia, 18. yüzyıl İsveç botanikçisi Anders Dahl adından gelmektedir. Yıldız çiçeği Washington Eyaletinin başkenti Seattle’nin resmi çiçeğidir.

Park ve bahçelerde balkonlarda oldukça fazla miktarda kullanılan bütün yaz boyunca çiçek açan ve değişik renk formuna sahip bir yazlık çiçektir.

İyi gübreli, humuslu bahçeleri ve bol güneşli havadar yerleri sever. Şubat- Martta tohumlar kasalara yastıklara ekilerek elde edilen fideler mayıstan itibaren bahçelere dikilir. Genellikle gruplar halinde ve sıra vari 25×25,30×30 cm aralık ve mesafede dikilirler.

Gelişme zamanı:9-12 haftada gelişirler.

Çimlenme:Çimlenme süresinde, 18-20 °C sıcaklık uygundur.

Nem: Nemli topraklar gelişimi için uygundur. Fakat aşırı nemden kaçınılmalı ve sulamalar arası toprak kuru bırakılır.

Tohum kapağı:. Hafif bir tohum kapağı oluşturulur.

Yaprakları:Yaklaşık 7,5cm çapında, canlı renklerde, büyük tek bir çiçeği vardır.Tarhlara ekildiğinde, düzgün, derli toplu bir görüntü sunar.1503 YILLIK BİTKİDİR. Dolgun ve yarı katmerli çiçekleri ile güçlü ve düzgün bir üretim imkânı tanır. Kaliteli üretim ile mükemmel sera ve bahçe performansı vardır. Bitki boyu 20-25cm olup, olgunluk evresinde 5-10cm kadar uzamış olabilir .

Tohum ekim istekleri:Kış sonundan ilkbahar başına kadar 21-24˚C’de kaliteli torf içerisine 6mm derine ekin.Toprağı ıslak değil, nemli tutun, ekim işleminden sonra polietilen torba içerisinde tutmak. yararlı olabilir. Çimlenme genellikle 7-10 gün alır.

Yetiştirme talimatları:Fideler taşınabilecek kadar büyüdüğünde, başka yere ekin ve daha soğuk koşullarda büyütün. Donma riskini önlemek amacıyla açık havaya ekmeden önce 10-15 gün boyunca yavaş yavaş dış koşullara göre iklimlendirin, birbirinden 30cm uzaklıkta olacak şekilde iyi nem tutma özelliğine sahip toprağa ekin.

 Yetiştirici istekleri:Üretim süresi üretildiği bölge ve iklimine bağlıdır. Saksılarda pencere önleri, bordürlerde ve bahçede güzel görünüme sahiptir.Yıllık bir bitkidir.

SULAMA:Nemli,ancak fazla ıslak olmayacak şekilde düzenli olarak sulama gereklidir.Kışın bol bol sprey sulama ister. IŞIK:Bolca güneş ışığı alan alanları tercih eder.  Gelişim sıcaklığı: Gündüz 16-18°C dışarı sıcaklıkları uygundur. Gece ise sıcaklık 13°C’den fazla olmalıdır.

HAVA:Çok nemli havayı sever.  Bakım istekleri:yıllık bir bitki olduğu için fazla bir bakım istemez.bitkinin daha güzel gelişmesi için gübre verilir.

4.      PETUNİA GRANDİFLORA
FAMİLYA:Solanaceae

petunyaDünyanın birçok yerinde süs bitkisi olarak yetiştirilen petunyoların ana yurdu Güney Amerika’dır. Ayrıca aynı familyaların üyesi olan patates ve patlıcan ile akrabadır.

Yaprakları:4-6 santim genişliginde yaprakları vardır.

TARİHÇESİ:Petunia çiçekli bitkilerin Solanaceae ailesinden olan kültür ortamında çokça yetiştirilen bir bitkidir. Popüler çiçek ismini Fransızcadan almaktadır. Fransızcada, “petun” kelimesi eskiden “tütün” anlamına gelmekteydi. Fransızlar terimi Amazonlar’daki yerel bir kızılderili lehçesinden almışladır.

Bazı botanikçiler Calibrachoa cinsindeki bitkileri Petunia cinsine eklerler. Botaniksel olarak, tütün bitkileri ve petunyalar ilişkilidir.

KULLANIŞ YERİ: Park ve bahçelerde balkonlarda oldukça fazla miktarda kullanılan bütün yaz boyunca çiçek açan ve yüzlerce çeşitte değişik renk formuna sahip bir yazlık çiçektir. Genellikle katmerli çeşitlerin tohum bağlamaları zordur, ayrıca çabuk dejenere olduğu için 2-3 yılda bir tohumun değiştirilmesi gerekir. Saksılarda pencere önleri, bordürlerde ve bahçede güzel görünüme sahiptir. Genellikle katmerli çeşitlerin tohum bağlamaları zordur, ayrıca çabuk dejenere olduğu için 2-3 yılda bir tohumun değiştirilmesi gerekir. Saksılarda pencere önleri, bordürlerde ve bahçede güzel görünüme sahiptir. İyi gübreli, humuslu bahçeleri ve bol güneşli havadar yerleri sever. Şubat- Martta tohumlar kasalara yastıklara ekilerek elde edilen fideler mayıstan itibaren bahçelere dikilir. Genellikle gruplar halinde ve sıra vari 25×25,30×30 cm aralık ve mesafede dikilirler.

Ekim zamanı :camekanlarda Şubat’ta ve camekanı olmayan bahçelerde ise Nisan’ın 15’inden mayıs sonuna kadardır. Havaların yardımını kollamak gerekir. Soğuk, rüzgar ve dondan korkarlar. Fideleri iki kez şaşırtma yapılmalı ve Haziran’dan başlayarak yerlerine dikilmelidir. öncelikle gruplar halinde ve sıravari 25×25, 30×30 cm aralık ve mesafede dikilirler. Katmerli olanları saksılara dikmek daha yerindedir. Çeliği de yapılabilir. Çimlenme: 3-4 gün 22-24°C sıcaklık uygundur. sonra sıcaklık 8-20 °C düşürülür ve son olarak 16-18°C’de çimlenme tamamlanır. Gelişim zamanı: 9-11 hafta  Ekim zamanı: Ocak-Mart

Gelişim sıcaklığı: Gündüz 16-18°C dışarı sıcaklıkları uygundur. Gece ise sıcaklık 13°C’den fazla olmalıdır.

SULAMA:Yazın normal sulama, kışın hemen hemen kuru tutulabilecek şekilde çok az sulama yapılır. IŞIK: Bol güneşli yerleri seven petunyalar bütün bir yaz ve sonbahar boyunca çiçek açmayı sürdürür .

Petunyalar ortalama 30 cm.ye kadar boylanabilen, oldukça küçük yapraklı bitkilerdir. Bazıları baştan başa yapışkan tüylerle kaplı olan 12 değişik türü vardır. Dalların ucundan tek tek açan mor, pembe, beyaz, kırmızı ya da alacalı renkli iri çiçekleri son derece alımlıdır. Çiçeklerin huni biçimli taç yaprakları tabanda birbiriyle kaynaşmış olmakla birlikte kenarlarda toplara ayrılmıştır. ÜRETİM:Üretim süresi üretildiği bölge ve iklimine bağlıdır.Tek yıllık bir bitki olduğu için tohumla üretilir. Petunyalar bir yıllık bitkiler olarak düşünülsede, aslında çok yıllık bitkilerdir. Uygun ortamlar sağlandığında yıllarca yaşamaya devam edebilirler.

Tohumlar sayılı toprak harcına ekilerek üzeri örtülmez. Toprağı sıkıştırılır. Genellikle katmerli çeşitlerin tohum bağlamaları zordur. Ayrıca çabuk dejenere olduğu için 2-3 yılda bir tohumun değiştirilmesi gerekir.
Yetiştirici istekleri:Sıcağı seven bir bitkidir. Bunun için yeterli miktarda sıcaklık ve sulama ister.Nisan-Mayıs ayında gübre verilir.

 5.      Catharanthus roseus (Pervane Çiçeği)pervane çiçeği

Tropik bölgelerde yetişir. Uzun boylu,bol çiçeklidir. Saçak kök yapısına sahiptir.

Çiçekleri beyaz ya da pembe ortaları ise kırmızı ya da sarı renktedir.Mayıs-Ekim arası çiçek açarlar.

Sıcak ortamlarda yetişirler.Az nemli kuru topraklarda da yetişirler.Yazın bol su verin ve Mart- Ağustos arası her iki haftada bir besin verilmeli kışınsa suyu azaltılmalıdır. Evin aydınlık fakat direk güneş almayan bir köşesi uygundur. Kışınsa daha serin bir yer ister. Nemli ,zengin hertürlü bahçe toprağında yetişirler. Mart ayında dallarından kesilerek ya da şubat ayında tohumla    üretilirler. Her ilkbaharda saksısı değiştirilmelidir.

 

6.      Cyclamen persicum (Tavşan kulağı)

 tavşan kulağıKalp yapraklı yumru kök bitkidir. Çiçekleri kırmızı,beyaz,pembe renklerde olup, yaprakları üzerinde dik şekildedir. Türlerine göre değişik mevsimlerde çiçeklenen ve uzun süre dayanan bir süs bitkisidir. Drenajı iyi olan organik maddece zengin toprak uygundur. Yazın her hafta, kışın iki haftada bir çiçek soğanları için veya tüm saksılı bitkiler için kullanılan gübre solüsyonu verilir. Gübre daima nemli toprağa uygulanır. Yazın bol,kışın yeterli miktarda yapılır.Toprak kurumamalıdır.Toprak altı yumrusu ve çiçek tomurcukları ıslanmamalıdır.

Yazın yarı gölge,kışın ışığı sever,ancak direkt güneş ışığı alamamalıdır. Kasım-şubatta . Min. 10 C, diğer aylarda 15-18 C uygundur. Sıcak odalarda yeni tomurcuklar gelişmez ve mevcut çiçekler de çabuk dökülür.  Yazın sık sık spreyleme ile hava nemi artırılmalııdr.Kışın, ekim ayından itibaren altı ay hava kuru olamalıdır. Saksı değiştirme, Çiçeklenme bitince yapılmalııdr. Eski kuru kökler budanarak yenilenir. Üretim,  Tohumla ve yumru köklerin bölünmesi ile yapılır.

7.Alyssum maritumum (Kuduzotu, Kar Beyaz)

 Çok yıllık, yayılıcı, odunsu sapları bulunan ve nadir olarak 20 cm’ye kadar boylanabilen bir bitkidir. Sapa direk bağlı olan yapraklar dar ve beyazımsı saç şeklindedir. Bal kokulu küçük çiçekler, beyaz ve pembemsi renktedir Bunlar sap üzerinde terminal durumlu ve yoğun salkımlar hafinde yer alır. Çiçeklenme mevsimi yaz veya sonbahar ortalarıdır. Anavatanı Avrupa ve Batı Asya’dır. Bol ışık alan ortamlarda iyi gelişir. Ancak, gerektiğinde kısmen gölge olan yerlerde de yetişebilir.  Hafif ve iyi drene edilmiş toprak ister Sadece çok kurak havalarda sulamak gerekir. kuduz otu

Yaz mevsimi içinde çiçek parterlerinde, kaya bahçelerinde veya çit başlama ve bitiş noktalarında kullanıldığı gibi. duvar dipleriyle, taş döşeme yollarının derzlerine de ekilebilir İlkbaharda tohumla üretilir.

Muhteşem, bodur, yaygın ve tüm yaz boyunca yığın halinde açan beyaz çiçekleriyle yılda bir kez açan bir bitkidir. Çok erken çiçek verir ve yetiştirmesi kolaydır, ışık alan serin yerler, kaya bahçeleri, kaldırım ve duvar dipleri için uygundur. Renkler arasında bir kontrast efekt oluşturmak için patikalar ve bahçe bordürlerinde kullanılır.

 

8.      Gypsophila elegans perennial ( Beyaz Yıldız)beyaz yıldız1Pembe, rose, parlak kırmızı ve beyaz tonlarda çiçekler veren bu hoş yıllık bitki, kesme çiçek uygulamaları için mükemmel bir seçimdir.Çiçek açan saksı bitkileri gibi büyütülebilir ve yamaçlar, dik setler veya çakıl kıyılara ekilebilir.  Yıllık Bitkidir.  Tohum ekimi ilkbahar başında yapılır. Güneşli alanları tercih eder.  Yaz mevsiminde çiçek açar.  Yükseklik 45cm’dir.  Çiçek açması için ilkbahar başlangıcında açık havaya ekin. Toprağın hazırlığını iyi yapın ve ekmeden önce toprağı tırmıkla iyice düzeltin. 3mm derine, birbirinden 30cm uzağa ekin. Çimlenme genelde yaklaşık 21 gün alır. Daha erken çiçek açması amacıyla kışlama yapmak için bir sonbahar ekimi yapılabilir. Sonbahar’da da ekim yapılır ve ilkbaharda çiçek açan saksı bitkileri üretmek için iyi havalandırılmış bir serin serada büyütülebilir. Taşınacak kadar büyüdüğünde, araları 30cm olacak şekilde seyrekleştirin.  Güneş ışığı alan açık alanları tercih ederler, ancak çoğu yerde ve toprak türünde büyüyebilirler.

 

 

9.      Zinnia Elegans (Çerkez Tepesi)

 Dik büyüyen, çalımsı, tek yıllık bir bitkidir Alttan itibaren dallanır, dallar ince ve dağınıktır Yeşil renkli karşılıklı yapraklar, sapsız, oval veya yürek şeklindedir Çiçekler, güçlü çiçek sapları üzerinde tek tek bulunurlar. Beyaz pembe, kırmızı, sarı, mor renkli çiçeklerin çok güzel görüntüsü vardır. çerkez tepesiÇiçeklenme mevsimi yaz ve sonbahardır. Boyu 50-70 cm olup, anavatanı Meksika’dır. Tam güneş veya çok aydınlık yerler, ılıman iklim ister. Soğuğa dayanıklıdır. Kireçli toprakları tercih eder, ama iyi işlenmiş organik maddece zengin, kireç ve fosfor içeren her toprakta yetişir. Dallanmayı teşvik etmek için, tomurcuklar koparılıp uzaklaştırılmalıdır. Sık ve bol su ister. Cam altında veya direk bahçelere ilkbahar ekimi ile üretilir.

 

10. Delphinium (Düğün çiçeğigiller)

 delphenium

Anadolu‘da bulunan 30 kadar Delphinium türü vardır. Bir kısmı üzerinde kimyasal araştırmalar yapılmıştır. Tohumlarından önemli alkaloidler elde edilmektedir. Tamamen olgunlaşmis olan tohumları toplanır ve güneşte kurutulur. Tohumlarında uçucu ve sabit yağ ile alkoloidler bulunmaktadır. Tohumları çok zehirlidir. Veterinerlikte vücut parazitlerini öldürmekte ve ayrıca balık zehiri olarak da kullanılmaktadir.

Perenial bir bitkidir.  Haziran – Ağustos aylarında beyaz, mavi ve tonları,pembe renkte uzun salkım halinde çiçek açar. Bu türü 100-150 cm’ye kadar boylanır.Dona dayanıklıdır. Anadolu’nun Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişir. Bir yıllık otsu bitkidir.

 

11. PORTULACA GRANDIFLORA (İpek Çiçeği, Yaz Çiçeği, Keditırnağı )

Tek yıllık olarak yetiştirilen, sürünücü, yayılıcı bir bitkidir. Dallar, ya sürünücü ya da dikine büyüyen şekildedir. Almaçlı yapraklar, silindirik-damla uçlu ve tüylüdür. 4-6 taç yapraktan oluşan gül gibi çiçeklere sahiptir. Katlı çiçekli olanları da vardır.  Çiçekler yaprak koltuğundan çıkar ve sürekli açar. Sarı, turuncu, kırmızı, pembe, beyaz renklerdedir.  kedi tırnağı2

Çiçeklenme mevsimi yazdır.  Çiçeklenmeden sonra bitkiler sökülebilir, ama kendi tohumlarını dökerek ertesi sene kendiliğinden çıkar.  Boyu 10-20 cm olup, anavatanı Güney Amerika’dır.  Tam güneş, ılık-ılıman iklim ister.  Kuraklığa dayanır, fakir toprak veya çakıllıklarda yetişebilir. Kumlu, verimli ve biraz kuru topraklarla birlikte, her tür toprakta yetişebilir. Çok az su ister.Bahçelere ilkbahar ekimi ile üretilir.

 

12. Helianthus annus AYÇİÇEĞİ, GÜNDÖNDÜ,GÜNEBAKAN, ŞEMŞAMER)

 ayçiçeği

FAMİLYASI: Asteraceae

ANAVATANI: Amerika’da doğal olarak yetişir.

HABİTUSU:  Katmerli ve bodurdur. Cinsine göre bazen 25cm çapında olur. Tek yıllık veya çok yıllık,boylu bir bitkidir.

KÖK: Kazık köktür.

GÖVDE: Gövdesi otsudur ve genellikle tüylüdür.

SÜRGÜN: Tek sürgün üzerinden çiçeklenir.

KABUK: Kırılan kabuklara sahiptir.

YAPRAK: Yaprakları tüylüdür ve uçları sivridir.

TOHUM: Tek tomurcuklu bir bitkidir.

ÇİÇEK: Çiçekleri gayet iri, 20-50cm çapında, tamamen sarıdır.İç kısmındaki çiçekler ise kırmızı veya mor renktedir.

Tohumları çiçeğin orta kısmında bulunur. Arı peteği gibi dizili tohumlarının içi gri renkte, lezzetli,yağlı ve yumuşaktır. Tohumları oldukça büyüktür, 20-30 kadar tohumu 1g ağırlığındadır. Ay çiçekleri sıcağı severler ve güneşli yerlerde iyi gelişme gösterirler. Ortalama 20-22 derece sıcaklık iyidir.

NEM: Nem istekleri fazla yoktur.

IŞIK İSTEĞİ: Ekileceği yerin güneş görmesi lazımdır.

TOPRAK: Derin, rutubetli, organik maddelerce zengin topraklarda iyi yetişir. Nehir kıyıları gibi alüviyal ve potasyumca zengin topraklarda verimi artar. Asitli topraklar ayçiçeği için elverişsizdir.

ÜRETİM TEKNİĞİ: Tohumla üretim yapılır.

BAKIM ÖNLEMLERİ: Sulama karık metodu ile bitkinin ihtiyaç duyduğu zamanlarda yapılmalıdır. Bitki tabla teşekküllü, çiçeklenme ve süt oluşumu devresinde suya oldukça duyarlıdır. Bu devrelerde dikkat edilerek bitki 15-20cm olduktan sonra 8 günde bir sulanmalıdır. PEYZAJ DÜZENLEMELRİNDE KULLANIMI: Şehirlerin banliyölerinde, tarım arazilerinde ve ev bahçelerinde kullanılır.

 

13. Amaranthus tricolor (Üç Renkli Bayrak)

FAMİLYASI: Amaranthaceae üç renkli bayrak

ANAVATANI: Kuzeye özgü bir bitkidir.

HABİTUSU:  Parlak renkli bir çiçektir. Yaprakları sarı yeşil kırmızı renk alır. Çok yıllık bir bitkidir.

KÖK: Saçak köklüdür.

GÖVDE: Hızlı büyür. 50-60cm boylarında kaba dokuludur.

SÜRGÜN: Sürgünleri kırmızımsıdır.

YAPRAK: Güzel yaprakları vardır. Gölgede ve güneşte olmasına göre renk değiştirir. Güneşte kızarır. Gölgede sarı ve yeşil renk alır. Karşılıklı yapraklıdır.

ÇİÇEK: Kırmızı çiçekleri gösterişsizdir göze çarpmaz.

SICAKLIK: Çok sıcakta gölgeye ihtiyaç duyar. Ama güneşi de sever.

NEM: Kuraklığa orta derecede dayanıklılık gösterir.

IŞIK: Tamamen güneş isteyen bir bitkidir.

TOPRAK: Kumlu, killi ve gübreli toprakları sever.

ÜRETİM TEKNİĞİ: Tohumla üretimi yapılır.

BAKIM ÖNLEMLERİ: Aşırı sıcaklıkta toprağın bitkiye zarar vermemesi için nem şarttır. Yaprakların rengini kaybetmemesi için de gübre şarttır. Bitki dik tutulmalıdır.

PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMI: Saf çiçek parselleri, sınırlar ve saksılarda kullanılır.

 

14. Celosia Cristata (Horoz İbiği Balta)

 Horozibiğigiller familyasındandır. 25-80 cm boylarında, kırmızımsı gövdeli, sivri uçlu-yumurtamsı yaprakları olan, mayıs-eylül aylarında, yassı, geniş bir çiçek durumu oluşturarak kırmızı, pembe, turuncu, sarı çiçekler açan, bir yıllık, otsu bir bitkidir. horoz ibiği

Ekim zamanı: Ocak-Temmuz

Gelişim zamanı: 9-10 haftadır.

Çimlenme: 7-14 gün

Sıcaklık:22-25°C uygundur.

Nem: Nemli ortamlar gelişimi için idealdir. Toprak asla ıslak olmamalıdır.

Tohum Kapağı: Ekimden sonra hafif bir tohum kapağı oluşturulur.

Gelişim Sıcaklığı: Gelişimi için 18-20°C’de sıcaklıklar uygundur. 16°C’nin altı kültür süresini etkiler. Sıcak iklimler uygundur. Kısa gün ve 15°C altı sıcaklıklar erken dönemde dış mekânlara alınması, çiçeklenme üretim periyodunu düşürür.

Güneşli ortamlardan hoşlanırlar.Saksı yetiştiriciliği için uygun olan bitki, kompakt ve sağlıklı bir görünüme sahiptir.Çiçek kafa yapısı balta şeklindedir. Farklı renkleri kullanılarak geniş saksılarda veya bordürlerde güzel bir görünüm sağlanabilir. Kısa kültür süresi nedeniyle, erken çiçeklenirler.

Kullanım Yeri ve Şekli :
* Park ve bahçelerde, balkonlarda süs bitkisi olarak yetiştirilir.
* Bitkinin çiçekleriyle tohumları ishal giderici, kan dindirici, bakteri ve parazit öldürücü, tansiyon yükseltici etkiler gösterir. Basur ve aşırı adet kanamalarında, ishalde, tansiyon düşüklüğünde ve göz rahatsızlıklarında kullanılır.

 

15. Celosia-Plumosa (Horoz İbiği Püskül)

 horoz ibiği2

Çiçekleri püskül şeklinde olup, koyu acık kırmızı, sarımsı beyaz,sarı ve turuncu renkleri vardır.İlkbahar ortalarından yaz sonuna kadar çiçek açarlar

Güneşli ortamlardan hoşlanırlar. Tohum ekimi ilkbahar başlangıcında yapılır.

Ekim zamanı: Ocak-Haziran

Gelişim zamanı: 11-12 hafta

Çimlenme: 1. ve 2. aşamada 7-14 gün 22-25 °C, 3. aşama 18-20 °C, 4. aşamada 17-18°C’de sıcaklık uygundur. Düşük veya orta derece tuzluluk ister.

Nem: Nemli ortamlar gelişimi için idealdir. Toprak asla ıslak olmamalıdır

Tohum kapağı: Ekimden sonra hafif bir tohum kapağı oluşturulur.

Gelişim sıcaklığı: 18-20°C’de olmalıdır. 16°C’nin altı sıcaklıklar gelişimi için uygun değildir. Sıcak iklimler uygundur.

Kısa gün, 15°C altı sıcaklıklar ve erken dönemde dış mekânlara alınması çiçeklenme üretim periyodunu düşürür.Oldukça büyük olan çiçekler genellikle 30cm uzunluğa sahiptir.Saksı yetiştiriciliği için uygun olan bitki, kompakt ve sağlıklı bir görünüme sahiptir. Farklı renkleri kullanılarak geniş saksılarda veya bordürlerde güzel püskül şeklinde bir görünümü vardır. Çok homojendir ve kesme çiçek için iyi bir kaynaktır.Sahip oldugu renkler kızıl, krem, gül ve koyu kırmızıdır.

 

16. Küstüm Çiçeği (Mimosa pudica)

 Dokunulduğunda veya rüzgarla temas ettiğinde belirli bir biçimde katlanan yaprakları olduğundan Küstüm Çiçeği olarak da bilinir.Elinizi bitki üzerinde gezdirdiğinizde, yapraklar katlanacak ve yaprak sapı boynunu eğecektir. Hareketler parlak güneş ışığı altındaki genç bitkilerde daha hızlıdır. Birkaç dakika içerisinde normal hallerine dönerler.küstüm çiçeği

Hassas bitkidir, sevimli ve narin olarak bilinirler, en ufak dokunuşta yaprakları kapanır.Çiçekler, küçük mor ve top şeklindedir.Uzun ömürlüdürler.Yıllık Sera Bitkisidir. Tohum ekimi kış sonundan ilkbahar ortasına dek yapılır. İyi hava alan güneşli alanları tercih eder. Yazın çiçek açar.Yükseklik 30cmdir.Fideler taşınacak kadar büyüdüklerinde, 8cm’lik ve son olarak da 13cm’lik saksılara yerleştirin.

 

17. Cosmos bipinnatus (Kozmos)

 kosmozFamilya: Asteraceae

Anavatanı: Amerika, Meksika

90   m boyundadır.Saçak köklüdür.120 cm boyunda ve otsu yapıdadır.Tek yıllık bir bitkidir.Gövde üzerinde birçok sürgün ve sürgün uçlarında birçok çiçek bulunmaktadır.Yeşil tüysüz sürgünler ince, bol dallıdır.İlkbaharda tomurcuklanmaya başlar.Tomurcuk yeşil renkte ve yıldız görünümündedir. Kırmızı, beyaz, pembe, mor çiçeklidir.Bütün yaz çiçekli kalırlar. Temmuz-Ekim aylarında çiçeklidir. Tohum Martta ekilir.1 gramda 250 tane bulunur.

Tohum saklama süresi 2 yıldır.18-20 derece sıcaklıkta gelişir.Nemli toprakları severler.Bol güneşli yerleri severler. Yarı gölge yerlerde de  yetişebilir.Gevşek, geçirgen ve besin değeri bakımından zayıf toprakları tercih ederler.  Üretimi tohumla yapılmaktadır. Toprağı mümkün mertebe gevşek tutulmalıdır.Peyzaj düzenlemelerinde tek tek veya seyrek gruplar halinde bahçelere serpiştirilebilirler. Ayrıca kesme çiçek olarak da uygun dekoratif bahçe çiçekleridir. Değerli bir bahçe çiçeğidir. Çok iyi bir mevsimlik bordür bitkisidir.

 

18. Gazania splendes (Koyun gözü )

 HABİTUSU:Yer örtücü, kısmen hafif  sarkıcı bir türdür.

KÖK:Saçak kök yapısına sahiptir.koyun gözü

GÖVDE:10 cm uzunluğunda, otsu odunsu bir gövdeye sahiptir.

YAPRAK:Yaprakları ince, uzunca ve çok açık yeşil renklidir.

ÇİÇEK:Canlı sarı, portakal, kırmızı, kayısı, beyaz gibi çok çeşitli renkleri vardır.Güneş olmadığında çiçekler kapalıdır, güneş çıktığında hemen açarlar.

SICAKLIK:Yüksek sıcaklıktan hoşlanırlar.

NEM:Orta derecedeki nem yeterlidir.

IŞIK:Direkt güneş ışığı alan aydınlık yerlerden hoşlanırlar.

ÜRETİM TEKNİĞİ: Tohum, çelik ve kökten ayırma yöntemiyle üretilir.

PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULANIMLARI: Ilıman ve sıcak bölgelerde park, bahçe ve balkon düzenlemelerinde çok kullanılan bir bitkidir.

 

19. İpomoea purpurea ( Sabah Sefası)

sabah sefası 

Habitusu 3-4 m boy yapmaktadır. Çoğunlukla sarılıcı tırmanıcı yapıdadır.

Gövde: Otsu yapıdadır.

Kabuk: İnce kabukludur.

Yaprak: Kalp biçimi nazik yaprakları vardır.Yapraklar tüylüdür. Uçları sivridir. Yaprakları fazla yoğun değildir. Bulutlu havalarda gün boyu açık durabilirler.

Tomurcuk: Her tomurcuğun ömrü bir gündür ama her gün yenileri açar.

Sıcaklık: Sıcak bölgelerde yetişir. Mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilir.Daha sonra dışarı ekilmesi iyi olur. Rüzgarlı yerde yetiştirilmemelidir çünkü rüzgarı sevmezler.

Nem: Su ihtiyacı fazladır. Yazın sabah erken akşam geç saatte su verilmelidir.

Işık: Güneşli yerleri sever.

Toprak: Kireçli ve kumlu-killi iyi gübrelenmiş toprağı sever.

BAKIM ÖNLEMLERİ Sabah ve akşamları bolca sulanmalıdır. Rüzgara maruz yerde bırakılmamalıdır.

ÜRETİM TEKNİĞİ Tohumla üretimi yapılr. Tohumlar mart ayında dikilirler. Ertesi yıl çoğu zaman kendi kendine çıkar.

Park ve bahçelerde bina duvarları, pergola, sütun, taş duvar, parmaklık ve balkonlara sardırılır.

 

20. ANTİRRHİNUM MAJUS (Aslanağzı )

 Doğal olarak Akdeniz Bölgesinde ve Kuzey Amerikada yetişmektedir. HABİTUSU:Bodur ağaççık formunda bazı türleri tek yıllık,bazıları ise çok yıllık olup otsu veya odunsu-otsu karakterdedir.

KÖK:Kök yapısı saçak köktür.aslanağzı1

YAPRAK:Alt yaprakları,nadiren de tüm yaprakları karşılıklı dizilşli,üst yapraklar ise sarmaldır.

ÇİÇEK:Asıl çiçek rengi kırmızıdır.Kırkın üzerinde değişik renk ve tonlarda açan bahçe formları vardır.Çiçekleri büyük,renkleri zengin ve gösterişlidir.Çiçeklerine dikkatlice bakıldığında aslan ağzına benzediği görülür.

TOHUM:Tohumları 5 sayılıdır, pek küçük ve parlak siyah renktedir.Toumlarının 250 tanesi 1grdır.Eylül ve mart aylarında kasalara ve yastıklara ekilirler.14-21günde çimlenir ve 3 yıl saklanabilir.

SICAKLIK:Çimlenme sıcaklığı 15-20C dir.

IŞIK:Güneşli havalardan ve böyle ortamlardan hoşlanır.

TOPRAK:Bol humuslu, geçirgen ve besin maddelerince zengin,iyi gübrelenmiş,kireçli toprakları sever. Çelikle ve kökten ayırma yöntemiyle üretilse bile,en çok kullanılan tohumla üretimdir. Sıcak yaz günlerinde bol su verilmelidir.Büyüme döneminde 2 haftada bir gübrelemek iyi olur.Çiçekler geçtikten sonra budamayla kuru kısımlar alınır. Çok çeşitli renkte ve uzun zaman açan çiçekleri,güzel görünüşü ile park ve bahçelerde en fazla görülen mevsimlik süs bitkilerindendir.Saf halde çiçek parterleri teştiline uygun olduğu gibi,gruplar halinde mevsimlik bitkiler ile birlikte bulundurulmaya elverişlidir.

 

21. IMPATİENS ROYLEİ (Kına Çiçeği)

kına çiçeği1 

Tropik ve Subtropik Asya,Tropik Afrika’da Doğu Afrika adaları.

KÖK:Saçak köklere sahiptir.

GÖVDE:Gövdesi kalın,etli ve şişkin internodiumludur.

YAPRAK:Yuvarlak hatlı yapraklara sahip.böbrek seklinde.Açık yeşil,yeşil ve bronz renkte yaprakları olabilir.

ÇİÇEK:Çiçekleri güzel kokulu,erguvanî kırmızıdır.10-14 tanesi bir arada bulunur.

TOHUM:Tohum atıldığından 10 gün gibi kısa bir sürede çimlenir.

SICAKLIK:Sıcak sevmeyen bir bitkidir.Az sıcak isterler(geceleri 10-16 derece) NEM:Azda olsa nemli ortam ister.

IŞIK:Yoğun güneş ışığı almayan aydınlık ortam gerekir.İlk ve sonbahar aylarında yarı gölge ortamlar uygundur.

TOPRAK:Kumlu-killi,besin maddelerince zengin,iyi gübrelenmiş topraklarda iyi yetişirler.

Tohum ve çelikle üretilir. Toprak devamlı nemli tutulmalıdır.Yaz döneminde yapraklara bolca kireçsiz su püskürtülmelidir.Genç bitkiler gelişme döneminde birkaç kez budanarak,bitkinin fazla boylanması engellenir ve bol dallı bir form alması sağlanır.  

Büyük park ve bahçelerde Kına çiçekleri saf halde geniş partnerlerde kullanılır.

 

22. IMPATİENS HAWKERİ (Cam Güzeli)

Hindistan, Çin Malezya, Tropikal Afrika Ana vatanı’dır.

HABİTUSU: Mevsimlik ve iki yıllıktır. 15-20 cm kadar boylanır.

GÖVDE: Otsu yapıdadır. Sık dallanma gösterir. cam güzeli

YAPRAK: Uzun, dar, orta damarları kırmızı uçları sivri, parlak yeşildir.

ÇİÇEK: Yeni melez cam güzelleri klasik ev cinslerinden farklı olarak boylanmadan bol çiçek açar. Mavi ve sarı hariç hemen her rengi, hatta ebrulileri üretilmiştir.

TOHUM:1gr a 100 tane kadar tohum düşer. Tohumu saklama süresi 3-5 yıldır. 7-10 günde çimlenir.

SICAKLIK: Güneşi sever.

NEM: Dikkatli sulamalıdır. Aşırı su çürütebilir.

IŞIK: Güneşte veya yarı gölgede yetişir. Kışın içeri alınırsa yaşamaya devam eder. Aydınlık ve serin bir yere konur.

TOPRAK: Humuslu toprağı sever

Çelik veya tohumdan yetişir. Kesilen dalı direkt toprağa dikilir. Fazla sulamadan gölgede köklendirilir. Tohumları ise ılık bir yerde ekilirse kolayca çimlenir.

Uzayan dalları budanır. Yazın bol sulanmalıdır. Bitki büyürken her hafta kompoze gübre verilmelidir.

Yarı gölge ağaç altlarında, balkon çiçekliklerinde vardır. Büyük park ve bahçelerde saf halde geniş partellerde kullanılmaktadır.

 

23. Myosotis Alpestris (Unutma Beni)

 

ÇİÇEK RENGİ: Mavi, beyaz ve pembe renklidir.

BOY: 15-20 cm boylanabilen mevsimlik bir bitkidir.

ÇİÇEKLENME DÖNEMİ: Nisan-Haziran ayları arasında çiçeklenir.

DİKİM ZAMANI: Eylül-Ekim ayında dikilir.unutma beni 11

DİKİM ARALIK MESAFESİ: Dikim sırasında bitkiler arasında bulundurulacak mesafe ve aralık 20-25 cm kadar olmalıdır.

Tohumlar Haziran-Temmuz aylarında ekilir ve üzeri hafifçe kapatılır. Çimlenme ortamının sıcaklığı 18c dolayında tutulduğu taktirde 2-3 hafta içerisinde çimlenme gerçekleşir. Fideler ekimden 6-8 hafta sonra 8-10 cm aralıkla şaşırtılırlar. Tohumdan çimlenmeye kadar geçen süre 10-12 ay kadardır.

Mayıs’tan Haziran’a kadar ekilir. Tohumu suyu iyi çeken, nemli torf üzerine yerleştirilir. Tohumu örtülmez. Kabı polietilen bir torba içerisine konulur ve 15-20˚C arası bir sıcaklıkta tutulur. Çimlenme genellikle 14-30 gün alır. Çimlenmeye yardımcı olacağından, ışıktan yoksun bırakılmaz.Dışarıya, çiçek açacakları yere, 6mm derine ve birbirinden 30cm ayrı, sıralı olarak ekilebilir. Birbirinden 23cm ayrı olacak şekilde seyrekleştirilir.

Saksılara taşınacak kadar büyüdüklerinde, fidelerin yerini değiştirilir. Donma riski tamamen ortadan kalktıktan sonra, açık havaya ekmeden önce 10-15 gün boyunca daha serin koşullarda büyütülür, ardından birbirinden 15cm uzaklıkta olacak şekilde dikimi yapılır. Eylül ayında ekilen tohumların kışı bir limonlukta geçirmesini sağladıktan sonra ilkbaharda dışarıya ekilir.

İlk baharda bol su ister. Ayda bir gübrelemek yararlı olur. Besince zengin ,humuslu toprağı sever. Güneşli ve yarı gölge ortamlardan hoşlanır.

Bahçede saf çiçek parterlerinde yada yer örtücü olarak kullanılır.

Güneş ışığı alan veya yarı gölge bir konumda, suyu iyi çeken, sıradan bir toprağı tercih eder.

 

24. Godetia Amoena

 Anavatanı Kaliforniya olan Godetya  ülkemizde pek yaygın bir çiçek değildir. Açelyayı andıran ipeksi dokulu ve muhteşem renklere sahiptir. Bahçede ve vazo çiçeği olarak  çok elverişlidir. Bodur ve boylu cinsleri vardır. Tohumdan kolayca yetişir. Tohumları eylülde bol güneş alan, iyi işlenmiş toprağa serpilir. Çıkan fideler soğuğa dayanıklıdır. İlkbaharda sık fideler seyreltilir. Godetia  şaşırtılmaz. Olduğu yerde büyütülmelidir. Tohumlar nisanda da ekilebilir ancak eylülde ekilenler daha çok çiçek açar. Boylu  cinsleri gerekirse ince çubuklarla desteklenir. Haziranda açar. Hafif ve gübreli toprağı sever. Çiçek zamanı bolca sulanmalıdır.

Birçok pahalı F1 hibrid türünden çok daha çekici olan mükemmel kalitede bir karışımdır. Zengin bir renk aralığında erken çiçekler açan küçük ve üniform bitkiler iki renkli ve pastel tonları bir arada sunmaktadır. Bordürler, çiçeklikler ve kaplar için mükemmel bir çözümdür.

 Yıllık Bitki

 Tohum ekimini Nisan ve Mayıs ayında yapın.Godetia11

 Bol güneşli alanları tercih eder.

 Yazın çiçeklenir.

 Yükseklik 25-30cm.

Çeşitli renklerde iri parlak çiçekleri vardır,çiçek ömürleri kısadır. Bitki ışıklı ortamları sever Ege bölgesi iklim şartlarında yetişirler.

Tohum ekim talimatları:Nisan ile Mayıs aylarında tohum ekimini yapın. Çiçek açması için açık havaya tohum ekimi yapın. Toprağın hazırlığını iyi yapın ve ekmeden önce toprağı tırmıkla iyice düzeltin. 1,5mm derinliğe, birbirinden 30cm uzağa ekim yapın. Daha erken çiçek açması için, 20-25˚C sıcaklıkta iç mekânda 7,5cm’lik saksılara ekim yapın. İyice büyüdüğünde, donma riskine karşı bitkiyi topraktan çıkartmadan önce yavaş yavaş açık hava koşullarına göre iklimlendirin.

Yetiştirme talimatları:Taşınacak kadar büyüdüğünde, araları 20cm olacak şekilde seyrekleştirin.

 

24. Viola Cornuta (Hercai menekşe)

 

Anavatanı: Güney Avrupa ve And Dağlarıdır.

Habitusu: 10–23 cm boyunda, tek veya çift yıllık bir bitkidir. Kısa ömürlüdür.

Gövde: Otsu bir yapıya sahiptir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !